ZSP Nr 2 znów „po słonecznej stronie ulicy”, czyli nasze wrażenia z 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni…

P1020979 [1600x1200]
W dniach 14 – 19 września odbywał się jubileuszowy 40. Festiwal Filmowy w Gdyni. Uczniowie naszej szkoły mieli ogromną przyjemność po raz kolejny zająć miejsca na widowni Teatru Muzycznego, gdzie zaprezentowano 18 pełnometrażowych filmów fabularnych. Ich twórcy w ramach Konkursu Głównego rywalizują o prestiżową nagrodę – statuetkę Złotych Lwów. Konkurs Główny stanowi najważniejszy punkt programu gdyńskiego festiwalu.
Ponad to na program imprezy składają się: Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Młodego Kina, Konkurs Fabularnych Filmów Krótkometrażowych, pokazy specjalne, projekcje klasyki polskiego kina, spotkania z twórcami, konferencje oraz przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym. W nowo otwartym Gdyńskim Centrum Filmowym miały miejsce promocje książek.

Z okazji jubileuszowej edycji podczas Gali Otwarcia 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni wręczono nagrody specjalne -  Diamentowe Lwy. Nagrody przyznane były przez telewidzów i internautów w czterech kategoriach: najlepszy film, aktor, aktorka i muzyka. Uhonorowano wielkich mistrzów polskiego kina: Jadwigę Barańską, Janusza Gajosa oraz zmarłego
w 2013 roku Wojciecha Kilara. Najlepszym filmem ostatniego czterdziestolecia okazały się „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka.

Na tegorocznym festiwalu mieliśmy okazję zobaczyć 18 filmów, które rywalizowały w Konkursie Głównym o statuetkę Złotych Lwów. Stanowią one najlepsze produkcje polskie minionych dwunastu miesięcy. Za każdym razem podczas festiwalu widzowie przyglądają się filmom nowym, które nie doczekały się jeszcze kinowej premiery. W tym roku takich pokazów było aż 10. W jury tegorocznego konkursu znaleźli się: przewodniczący – Allan Starski, Jolanta Dylewska, Anna Kazejak, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Waldemar Krzystek, Anna Biedrzycka-Sheppard, Grażyna Szapołowska, Krzysztof Rak i Michał Żarnecki.

Oto tytuły filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego:
„11 minut”, reż. Jerzy Skolimowski
„Anatomia zła”, reż. Jacek Bromski
„Body/Ciało”, reż. Małgorzata Szumowska
„Chemia”, reż. Bartek Prokopowicz
„Córki dancingu”, reż. Agnieszka Smoczyńska
„Demon”, reż. Marcin Wrona
„Excentrycy”, reż. Janusz Majewski
„Hiszpanka”, reż. Łukasz Barczyk
„Intruz”, reż. Magnus von Horn
“Karbala”, reż. Krzysztof Łukaszewicz
„Letnie przesilenie”, reż Michał Rogalski
„Moje córki krowy”, reż. Kinga Dębska
„Noc Walpurgi”, reż. Marcin Bortkiewicz
„Nowy Świat”, reż. Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostolski, Michał Wawrzecki
„Obce niebo”, reż. Dariusz Gajewski
„Panie Dulskie”, reż. Filip Bajon
„Ziarno prawdy”, reż. Borys Lankosz
„Żyć nie umierać”, reż. Maciej Migas

40. Festiwal Filmowy w Gdyni zakończył się sukcesem dzieła Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”. Produkcja zdobyła cztery nagrody, w tym najważniejszą – Złote Lwy dla reżysera i producenta. Srebrne Lwy trafiły do rąk twórców filmu „Excentrycy, czyli
po słonecznej stronie ulicy”. Statuetka dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej przypadła Agnieszce Grochowskiej za przejmujący obraz matki w produkcji „Obce niebo”. Nagrodę
za główną rolę męską przyznano ex aequo Januszowi Gajosowi za film „Body/Ciało”
i Krzysztofowi Stroińskiemu za „Anatomię zła”. Podczas Gali Finałowej wręczono Platynowe Lwy Tadeuszowi Chmielnickiemu w uznaniu za całokształt dorobku artystycznego.

Naszą szkołę na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni reprezentowali uczniowie klas liceum
i technikum pod opieką nauczycielek: p. Agaty Kamińskiej, p. Małgorzaty Domagalik oraz
p. Izabeli Dróżdż. Podczas festiwalu młodzież nie tylko obejrzała znakomite polskie filmy
o różnorodnej tematyce, ale także miała przyjemność uczestniczenia w konferencjach, które odbywały się bezpośrednio po każdej projekcji. Wówczas młodzi wielbiciele kina zadawali pytania na temat tworzenia filmów, pracy na planie, inspiracjach. Artyści chętnie dyskutowali na temat problemów poruszanych w swej twórczości, sięgali po anegdoty i własne doświadczenia. Z festiwalu przywieźliśmy piękne wspomnienia i zdjęcia z ulubionymi gwiazdami polskiego kina.