Wycieczka do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego 13 maja 2018

Dnia 13.06.2018r odbyła się wycieczka do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. W wyjeździe brali udział uczniowie z klas : IbLO, IaT, IIaLO, IIcLO oraz IIaT. Młodzież  naszej szkoły zwiedzała Podklasztorze, gdzie pani Zosia opowiadała o historii Opactwa Cystersów. Uczniowie byli również w Smardzewicach przy Zbiorniku Sulejowskim. Pan Maciej, pracownik Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych z Moszczenicy, interesująco opowiadał o powstaniu  Zalewu Sulejowskiego. Wymienił jego pozytywny i negatywny wpływ na przyrodę oraz jakie ważne znaczenie ma chroniony las na bioróżnorodność fauny i flory. Bardzo ważnym aspektem było podkreślenie ochrony lasów na czystość powietrza atmosferycznego. Podczas słonecznego przedpołudnia uczniowie odpoczęli nad wodą, zjedli śniadanie i udali się do Tomaszowa Mazowieckiego.  W Rezerwacie Niebieskie Źródła Pan Maciej wyjaśnił powstanie rezerwatu, przypomniał formy ochrony przyrody w tym miejscu (Park krajobrazowy, Rezerwat, Obszar Natura 2000). Następnie udaliśmy się do Skansenu rzeki Pilicy oraz Groty Nagórzyckie, by poznać odrobię historii naszego regionu. W ten sposób znaleźliśmy się w Spalskim Parku Krajobrazowym. Wycieczka dla uczniów była sfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach projektu Edukacji Ekologicznej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie Tryb.