Wiwat! Wiwat! Trzeci Maj!

W tym roku obchodzimy 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dla uczczenia tego wydarzenia społeczność naszej szkoły przygotowała uroczystą akademię.

Na wstępie, tuż po odśpiewaniu hymnu państwowego, zaprezentowano nagranie z przeprowadzonej wśród uczniów sondy, której celem było zbadanie ich wiedzy na temat Święta Narodowego Trzeciego Maja. Ankietowani odpowiadali na pytanie: Dlaczego obchodzimy święto uchwalenia Konstytucji
3 maja? Prawie wszyscy wykazali się dostateczną wiedzą na ten temat.  Niektórzy zwrócili uwagę na fakt, iż nasza konstytucja była drugą taką ustawą na świecie.

Następnie aktorzy „przenieśli” nas do Warszawy. Przewodnik (w tej roli Marcin Filipek) oprowadzał wycieczkę (Adrianna Szczęsna, Wiktoria Gołąb, Aleksandra Pochyluk, Jakub Famulski, Klemantyna Suwart)  po Zamku Królewskim i opowiadał o wydarzeniach, które rozegrały się u schyłku XVIII wieku.
Na scenę wstąpli  trzej zaborcy (Weronika Pabich, Robert Alberciak, Maciej Inowłodzki), którzy z pasją projektowali upadek naszego kraju.  W kolejnej odsłonie król Polski Stanisław August Poniatowski (Robert Alberciak) wraz z doradcami (Stanisław Małachowski – Maciej Inowłodzki, Hugo Kołłątaj – Krystian Sadurski oraz Sanisław Staszic – Damian Chamernik) prowadzili burzliwe dyskusje, których celem miało być przeprowadzenie szeregu reform ustrojowych. Punktem kulminacyjnym owych obrad było uchwaleniepierwszej polskiej konstytucji.
Przedstawienie pozwoliło poznać kulisy uchwalenia tej najważniejszej w dziejach naszego kraju ustawy. Warto dodać, że Konstytucja 3 maja została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności.

Cała uroczystość odbyła się w pięknej scenerii barw narodowych oraz dekoracji w stylu
XVIII-wiecznym, z rekwizytami i strojami. Uroczystość  i dekoracje przygotowały nauczycielki: Izabela Dróżdż i Beata Ryżewska.

Części przedstawienia przeplatane były pieśniami w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego (Aleksandra Mirowska, Karolina Drezler, Patrycja Ciupińska, Natalia Pietrzyba, Wiktor Synowiec) przygotowanego przez panią Iwonę Stępień. Pięknym akcentem była pełna ekspresji recytacja wiersza  „Radosny dzień” w wykonaniu Alberta Kulbata.
Przedstawienie nie odbyłoby się również bez wsparcia zespołu technicznego. Obsługą komputera zajmował się Kamil Malicki, zaś Ernest Superczyński i Artur Pachulski w trakcie przedstawienia dzielnie trzymali drzwi zamkowe.