Piotrków i piotrkowianie w czasie wojny i okupacji 1914-1918

Prelekcja dr. Macieja Hubki, pracownika Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
6 listopada 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu związanego z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wykładzie, który wygłosił pracownik Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, doktor Maciej Hubka.
Historyk przybliżył uczniom sytuację, jaka panowała w Piotrkowie przed wybuchem i w pierwszych dniach Wielkiej Wojny. Opowiedział o ucieczce wojsk i urzędów rosyjskich z miasta, o wielokrotnym wkraczaniu armii zaborczych do Piotrkowa oraz o ostatecznym zajęciu miasta przez żołnierzy austro-węgierskich.
W bardzo interesujący sposób przedstawił położenie mieszkańców okupowanego miasta, inicjatywach i zaangażowaniu piotrkowian w tworzenie nie tylko oddziałów Legionów Polskich, ale także jednostek pomocniczych, takich jak Liga Kobiet Pogotowia Wojennego.
W końcowej części wykładu prelegent opowiedział o pierwszych dniach wolności w naszym mieście.