MIĘDZYNARODOWY PROJEKT PEACE-Cross Cultural Understanding W NASZEJ SZKOLE

Już po raz ósmy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Piotrkowie Tryb. Od 06.02.2017 do 10.02.2017 bierze udział w międzynarodowym projekcie PEACE-Cross Cultural Understanding. W ramach projektu praktykanci z różnych krajów świata ( w tym roku Ritesh z Indii i Gifty z Ghany)spędzają tydzień prowadząc zajęcia z uczniami w ramach lekcji języka angielskiego, prezentując kulturę i tradycje swoich państw.
Celem projektu jest praktyczne wykorzystanie języka angielskiego przez uczniów, uwrażliwienie ich na globalne problemy takie jak nietolerancja, walka z uprzedzeniami kulturowymi czy bieda i głód w krajach trzeciego świata. Założeniem projektu jest również przybliżenie młodzieży odległych kultur, poszerzanie ich horyzontów myślowych, otwarcie na świat, co jest szczególnie istotne w przypadku uczniów o ograniczonych możliwościach wyjazdów zagranicznych  oraz kształtowanie wizerunku szkoły jako aktywnej, uczestniczącej w inicjatywach społecznych. W sumie w sześciu edycjach programu gościliśmy studentów z różnych zakątków świata reprezentujących przeróżne kultury i obyczaje. Byli to m.in. praktykanci z Peru, Armenii, Malezji, Kenii, Meksyku, Dominikany, Gruzji czy Argentyny.
Udział szkoły w programie Peace – Cross Cultural Understanding jest świetną szansą dla uczącej się u nas młodzieży na sprawdzenie i doskonalenie swoich umiejętności językowych w sytuacjach codziennych, szczególnie dla tej części uczniów, która podejmuje praktykantów w swoich domach. Zaangażowanie w organizację i realizację programu sprawia corocznie zarówno nam organizatorom jak i uczniom wiele radości i satysfakcji. Dzięki takim przedsięwzięciom stwarzamy uczniom możliwość obcowania z żywym językiem, poznawania obcych kultur i weryfikacji umiejętności językowych w sytuacjach dnia codziennego.

Katarzyna Sykała