Wycieczka do Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”

12 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły z klasy I A LO i I B T4 udali się na szkolną wycieczkę organizowaną w ramach Programu Edukacji Ekologicznej.
Młodzież mogła zapoznać się z działaniem kopalni, jej funkcjonowaniem, rolą, jaką odgrywa w produkcji energii w Polsce.
Początek spotkania to rozmowa z panem Tomaszem Tarnowskim (naszym absolwentem Technikum Budowy Maszyn dla Dorosłych), który w przystępny i ciekawy sposób opowiadał o działaniu kopalni, jej atutach, roli, jaką odgrywa w produkcji energii. Ważnym czynnikiem okazało się dbanie o naturalne środowisko i zadania, jakie w tej kwestii stawia zarząd kopalni.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zobaczenia w sali tradycji eksponatów, które wydobyto w trakcie pozyskiwania węgla brunatnego. Ciekawym „zabytkiem” były kości czaszki mamuta włochatego, skamieliny (łodziki, małże) kolekcja Działu Geologicznego (np. kalcyt, septaria, sferosyderyt).
Druga część wyprawy to zjazd dwoma samochodami w głąb wyrobiska, by z bliska zobaczyć pracę wielkich maszyn - koparek węglowych.
Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie w miejscu, gdzie za kilkadziesiąt lat będzie dno jeziora.
Całość wyprawy została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wyjazd dla młodzieży był zorganizowany nieodpłatnie.

Opiekunami uczniów byli: Joanna Ziętek, Bartłomiej Puławski i Barbara Krawczyk.
Osobą odpowiedzialną za projekt jest Izabela Makowska.