Wycieczka do Aresztu Śledczego

Uczniowie klas o profilu psychologicznym mieli okazję poznać specyfikę pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej, w tym prace wychowawcy, psychologa i oddziałowego podczas wizyty w Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim.

Dzięki uprzejmości Dyrektora aresztu 5 kwietnia uczniowie mogli wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanym wykładzie, a także zobaczyć miejsca niedostępne dla zwiedzających. Była to okazja, by odwiedzić cele osadzonych, sprawdzić warunki, w jakich odbywają karę, a także w jaki sposób realizowane są widzenia.
Uczniowie szczególnie zainteresowani byli metodami oddziaływań resocjalizacyjnych, organizacją pracy w areszcie, sposobami radzenia sobie w sytuacjach trudnych w kontakcie z osadzonymi, a także stosowaniem systemu kar i nagród.
Było to dla uczniów doświadczenie określające funkcjonariusza Służby Więziennej jako osoby wykształconej, kompetentnej, charakteryzującej się określonymi cechami, tj: cierpliwość, wytrwałość, konsekwencja oraz podejmującej oddziaływania w ramach ściśle określonych procedur.
Pojawiły się też pytania o kryteria i wymagania przyjęcia do pracy.
Być może ktoś z uczestników spotkania rozważy planowanie swojej ścieżki edukacyjnej w taki sposób, by w przyszłości móc wzmocnić szeregi służb mundurowych.
Było to dla uczniów (dla opiekunów również) ciekawe i wyjątkowe doświadczenie.
Dyrektorowi Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim za tę możliwość bardzo dziękujemy.