PODSUMOWANIE OBCHODÓW XIX ŚWIATOWEGO DNIA POEZJI

Poezja nie lubi pośpiechu. Aby się z nią zaprzyjaźnić, potrzeba przystanąć, zachwycić się słowem niejednoznacznym, myślą niedopowiedzianą. Czasami na początek, potrzeba po prostu poezji się przyjrzeć i chcieć jej wysłuchać.
Władysław Broniewski napisał: „Nie wiem, co to poezja, nie wiem, po co i na co… Wiem, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą…”

Od 1999 roku 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO i stało się impulsem dla promocji poezji poprzez organizowanie różnych wydarzeń artystycznych. Szkoła nasza po raz trzeci włączyła się do piotrkowskich obchodów Światowego Dnia Poezji, zainicjowanych przez Centrum idei Ku Demokracji.
W dniach 14 – 22marca bieżącego roku, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w projekcie „Piotrków czyta poezję”. Roznosiliśmy z młodzieżą z innych szkół, pamiątkowe mini-książeczki do placówek kultury, kwiaciarni, restauracji, cukierni, kawiarni, aptek, przychodni, perfumerii. Poetyckie drużyny roznosiły wirusy poezji w autobusach MZK i na przystankach autobusowych. Grupa wolontariuszy ZSP 2 pod opieką p. Barbary Krawczyk odwiedziła z poezją Dom Pomocy Społecznej na ul. Żwirki w Piotrkowie Tryb. Młodzież rozdała pensjonariuszom książeczki z „wierszem dla ciebie”, a potem nastąpiło wspólne czytanie wierszy i śpiewanie piosenek.
W ZSP 2 podczas  uroczystego spotkania z poezją, czytaliśmy wiersze o poezji, w tym wiersze Rafała Orlewskiego.
Rozstrzygnięty został Turniej Jednego Wiersza, ogłoszony dla uczczenia ŚDP. Podsumowanie obchodów Światowego Dnia Poezji odbyło się na dziedzińcu Centrum idei „Ku Demokracji”. Podczas tego wydarzenia została wyświetlona miniatura filmowa - „Myśl rodzi słowo”,  autorstwa Wiktora Furmana z kl. III b T.  Perełką wieczoru był koncert Elżbiety Adamiak - artystki od wielu lat zajmującej w Polsce wyjątkowe miejsce w nurcie poezji śpiewanej.
Wyróżnienia w Turnieju Jednego Wiersza zdobyli:

Wiktoria Jarzębska kl. IIa LO
Paulina Zdulska kl. Ia LO
Bartosz Kiełbik kl. IIb TBM

Gratulujemy!

Młodzież i nauczyciele wzięli także udział w zabawie słowem, dopisując myśli do wersu TEGO DNIA NIE STAŁO SIĘ NIC
Na czterech arkuszach wędrujących z różnych części auli trwał wyścig myśli. Na zakończenie spotkania zostały przeczytane teksty, a my doświadczyliśmy, jak ludzie mogą rozwinąć tę samą myśl.
Wiersze, które powstały podczas zabawy słowem 21 marca 2018 r.:

Grupa żółta

co mogłoby nas zaskoczyć
tylko kot wskoczył na płot
tylko deszcz zaczął padać

widzę
słyszę
myślę

Grupa biała

wstało słońce
wstałem ja

nie stało się nic
żeby chciało się żyć

w myślach świat zatoczył swój krąg
a ja…
w dzień wagarowicza przyszedłem do szkoły
nie byłem tam długo

owiał mnie wiatr miłości

Grupa różowa

nic co miało być ważne
co miało moje życie odmienić –
choć ten jedyny raz
nic co byłoby dla mnie ważne

czy moje życie ma sens

po kiełbasie jestem głodny
po zupie jestem chłodny

czy moje życie ma sens

Grupa zielona

odszedłeś i spadł śnieg
nic się nie stało

nieważny nikt
tylko ty i twoje spojrzenie
marzenie
że otworzysz swego serca drzwi

uświadomiłeś mi –
to sen

Jak skończyła się zabawa słowem?
Oceńcie sami. Zapraszamy do zaprzyjaźnienia się z poezją.

Działania ZSP 2 związane z obchodami Światowego Dnia Poezji przygotowała Aleksandra Fidziańska