„Legiony Polskie w Piotrkowie Trybunalskim”

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości – wykład
  W dniu 15 listopada 2018 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole mgr Roberta Rudnickiego – nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 13 w Piotrkowie i  autora wydanej w 2018 r. książki „Wiesław Ignacy Renke 1912-1944. Życie i działalność kierownika politycznego Obozu Narodowego”. P. Robert Rudnicki wygłosił wykład  pt. „Legiony Polskie w Piotrkowie Trybunalskim”. Było to kolejne wydarzenie zaplanowane z myślą o obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości, odbywające się w ramach projektu edukacyjnego „Godność, wolność, niepodległość”. Słuchaczami wykładu byli uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej nr 13 w Piotrkowie Trybunalskim.
Wykład wzbogacony został prezentacją multimedialną, zawierającą archiwalne fotografie naszego miasta, m.in. obecnego Instytutu Zdrowia przy ulicy Wojska Polskiego 77 i willi „Wanda” przy ul. Dąbrowskiego 14 – budynków, które odegrały ważną rolę w historii Piotrkowa związanej z formowaniem się legionów.
Spotkaniu towarzyszył pokaz przygotowany przez grupę rekonstrukcji historycznej „Strefa historii”. Uczniowie mogli obejrzeć repliki broni legionistów, a nawet przymierzyć  mundury uszyte na wzór oryginalnych.
Wydarzenie sfinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.