„Ks. Twardowski – poeta humoru i nadziei”

Występ artystyczny dla Domu Pomocy Społecznej
W dniu 23.03.2017 roku Szkolny Klub Wolontariatu odwiedził seniorów w Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim. Spotkanie poświęciliśmy wspomnieniu twórczości księdza Jana Twardowskiego.
18. stycznia tego roku minęła 11 rocznica śmierci ks. Jana Twardowskiego. Jego wiersze to rzadki przykład liryki religijnej, która zachowuje intymny, konwersacyjny ton, jednocześnie unikając pułapek moralizatorstwa i filozoficznej abstrakcji.
Jego utwory są niezwykle pogodne, proste, pełne ufności i nadziei. Sam o sobie pisał: „Staram się, aby moje wiersze były próbą uśmiechu, żeby unikały patosu. Piszę o przyrodzie, o prawdziwej miłości. Może uśmiech, który wkładam między wiersze, ratuje poezję.” Właśnie ten uśmiech z jego poezji postanowiliśmy zanieść starszym ludziom, stąd tytuł i tematyka naszego przedstawienia.
Scenariusz - na podstawie tekstów ks. Twardowskiego napisała pani Barbara Krawczyk. Przedstawienie zostało urozmaicone piosenkami z repertuaru Edyty Geppert oraz Seweryna Krajewskiego. W spektaklu wystąpili uczniowie naszej szkoły: Angelika Dutkiewicz, Wiktoria Jarzębska, Szymon Majewski, Julia Pieprzyk, Julia Świech, Edyta Skalska, Bożena Jarosińska, Klaudia Gajecka, Magdalena Rybak, Marcin Filipek, Robert Alberciak, Iga Szymańska, Bartosz Oleksiewicz.
Na zakończenie przedstawienia rozdaliśmy podopiecznym Domu własnoręcznie przez nas wykonane naklejane serduszka z napisem: „Dobro powraca…”, a także nawiązując do obchodzonego dnia 21 marca Światowego Dnia Poezji pamiątkowe książeczki promujące czytanie wierszy.
Nasze spotkanie nieoczekiwanie się przedłużyło, gdyż okazało się, że w serdecznej atmosferze, jaką tworzą mieszkańcy Domu i ich opiekunowie, miło było porozmawiać, pożartować, a także wspólnie pośpiewać.
Pozdrawiamy i dziękujemy za bardzo ciepłe przyjęcie naszej wizyty.