Ptak Złotopióry - Teatr Cieni

Kochajcie teatr w sobie, a nie siebie w teatrze.
Konstanty Stanisławski
W piątek 17 marca 2017 r. o godzinie 17.00 widzowie zgromadzeni w auli budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim mieli przyjemność poznać jedną z niezwykłych odmian sztuki teatralnej – teatr cieni. To rodzaj teatru lalkowego, w którym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów. Teatr ten powstał w Chinach w III wieku p. n. e., a największą popularność zdobył w krajach Dalekiego Wschodu. Widzowie zgromadzeni w piątkowe popołudnie w zaciemnionej sali poznali jedną z bajek arabskich – „Ptak Złotopióry” znakomicie zaprezentowaną przez uczniów - aktorów naszej szkoły, którymi byli: Szymon Kraś, Przemysław Wójtowicz i Norbert Zontak z IV A T4, Robert Alberciak z III C LO, Bożena Jarosińska i Edyta Skalska z I A LO, Kamil Ostrowski i Radosław Skalski z II B T4, Wiktor Krawiec z I C T4 i Aleksandra Mirowska z II C LO.
Spektakl, którego reżyserkami były panie: Magda Tułnowska i Joanna Ziętek, opowiadał przepiękną, lecz dramatyczną historię księcia o imieniu Ala’i, przeżywającego niesamowite przygody związane z poszukiwaniem złotopiórego ptaka, zdobyciem serca pięknej księżniczki jak również wykonaniem kilku nieprawdopodobnych zadań pozornie nie do zrealizowania.
Ten olśniewający kolorami, arabską muzyką i pomysłami scenograficznymi spektakl, zrobił na widzach ogromne wrażenie. Był równocześnie potwierdzeniem słów Konstantego Stanisławskiego - wielkiego reżysera, pedagoga i wizjonera teatru. Wszyscy aktorzy i realizatorzy tego przedsięwzięcia musieli sięgnąć w głąb swojej wrażliwości, by stworzyć tak niezwykłą i oryginalną teatralną perłę…