Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2
w Piotrkowie Trybunalskim

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
 
Poezja nie lubi pośpiechu. Aby się z nią zaprzyjaźnić, potrzeba przystanąć, „zachwycić się słowem niejednoznacznym, myślą niedopowiedzianą”. Czasami na początek, trzeba po prostu poezji się przyjrzeć i chcieć jej wysłuchać.
 

Władysław Broniewski napisał: „Nie wiem, co to poezja, nie wiem, po co i na co… Wiem, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą…”
W dniach 18–21 marca 2016 roku, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w obchodach XVII Światowego Dnia Poezji. Organizatorami wydarzenia było  Centrum idei „Ku Demokracji” w Piotrkowie Trybunalskim i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim. Patronem medialnym wydarzenia był Dziennik Łódzki.
Centrum idei „Ku Demokracji”, to placówka powstała w ramach projektu współfinansowanego przez UE. Szczególnym celem działalności (...) jest udostępnienie oferty kulturalnej, która poprzez sposób przekazu i oferowaną tematykę ma kształtować postawy i propagować wszelkie wartości związane z demokracją.
Światowy Dzień Poezji obchodzony corocznie 21 marca, został ustanowiony przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu. Zgodnie z deklaracją UNESCO, ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.
W naszym mieście obchody rozpoczęły się  w piątek 18 marca, pod hasłem: „Nie wstydźmy się poezji”. Ten sms-owy happening mający na celu rozpowszechnienie Światowego Dnia Poezji, skierowany był głównie do uczniów piotrkowskich gimnazjów.  Ważna okazała się pomoc ks. Kazimierza Sobańskiego, który w tym dniu prowadził rekolekcje dla gimnazjalistów i wzmocnił wydarzenie słowem. Wiemy już, że sms-y dotarły do szerokiego grona odbiorców.
W poniedziałek 21 marca, w godzinach dopołudniowych młodzież ZSP Nr2 w Piotrkowie Tryb. zapraszała na „wiosenne, nieoczekiwane spotkania z poezją”, kierując ku mieszkańcom miasta wiersze znanych polskich poetów.
Głównym celem tej akcji było rozwijanie umiejętności nawiązywania kontaktów z ludźmi poprzez poezję oraz promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji. Uczniowie dotarli do najważniejszych instytucji w mieście, ale też i do mieszkańców podróżujących komunikacją miejską.
Kulminacyjnym punktem było spotkanie na dziedzińcu Centrum idei „Ku Demokracji”. O  godz.19.00 odbyło się wydarzenie poetycko-muzyczne z prezentacją multimedialną „Myśl rodzi słowo”. W tajemniczej atmosferze starych murów, wypełnionej światłami pochodni i muzyką, zabrzmiała poezja Zbigniewa Herberta, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
i ks. Jana Twardowskiego.
Na finał, w budynkach poklasztornych CIKD została wystawiona ballada „Lilije” Adama Mickiewicza, w adaptacji szkolnego koła teatralnego. 
W adaptacji niezwykłej, ponieważ formuła spektaklu ma charakter interaktywny i połączyła średniowieczne dylematy z problemami współczesnego świata.
Po spektaklu odbyło się spotkanie, na którym zebrali się ci, dzięki którym 21 marca zabrzmiał poezją i ta część publiczności, która chciała pozostać chwilę dłużej w klimacie obchodów ŚDP.
Organizatorów obchodów  Światowego Dnia Poezji w Piotrkowie Tryb. reprezentowali: szef Rady Programowej CIKD – Witold Stawski i dyrektor ZSP Nr2 – Lidia Łopusiewicz.
Całość wydarzenia odbywała się w obecności przedstawicieli TV Piotrków i Dziennika Łódzkiego.
 
Uczniowie, którzy włączyli się do obchodów Światowego Dnia Poezji:
 
kl. I B T
Wiktor Furman – autor prezentacji multimedialnej
 
kl. II B T
Przemysław Kowalski, Patryk Langier
 
kl. II D T
Sebastian Kluska
 
kl. III A T
Szymon Kraś, Igor Kuśmierski, Anna Pęcina, Przemysław Wójtowicz
 
kl. III BC T
Łukasz Klimczak, Michał Moneta, Krystian Szefer
 
kl. III D T
Maciej Banasiak, Robert Błaszczyk, Aleksander Cieślik, Łukasz Karkocha, Mateusz Pawulski,
 
kl. IV A T
Mateusz Gajewski, Damian Łągwa, Paweł Ratalewski
 
kl. II C LO
Robert Alberciak, Maciej Inowłodzki, Aleksandra Ojeda, Adriana Grabiec, Anita Famulska, Aleksandra Cieślik
 
kl. III A LO
Aleksandra Drozdek, Katarzyna Jasnos, Marlena Kotecka, Angelika Skudlara, Ewa Wędzonka
 
kl. III C LO
Kamila Wojtala, Daria Stasiecka, Aleksandra Skóra, Artur Dróżdż, Żaneta Brzozowska, Marlena Leśniewska, Paulina Mazerant, Anna Kolbus, Amadeusz Baranek
 
 
Aktorzy szkolnego koła teatralnego pod opieką p. Magdy Tułnowskiej i p. Joanny Ziętek:
 
Robert Alberciak, Maciej Inowłodzki, Aleksandra Ojeda, Adriana Grabiec,
Kamila Wojtala, Daria Stasiecka, Aleksandra Skóra, Artur Dróżdż, Santiago Ojeda, Szymon Kraś, Przemysław Wójtowicz, Igor Kuśmierski, Paulina Mazerant

Gościnnie w spektaklu wystąpił ks Damian Stachera.
 
 
                                                                                                                                                                                        Aleksandra
                                                                                                                                                                                        Fidziańska
 
powrót