WYCIECZKA DO WIOŚ W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

Rozpoczęliśmy sezon na wyjścia terenowe realizowane z Programu Edukacji Ekologicznej. Pierwsze wyjście poza teren naszej szkoły odbyło się w mroźny poranek 28 lutego 2018 roku. Uczniowie z klasy 1 c LO z panią Izabelą Makowską wybrali się do piotrkowskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi. Na miejscu kierownik delegatury, Pan Marcin Wężyk, w przejrzysty sposób opisał nam jak działa instytucja monitorująca zanieczyszczenia powietrza. Dowiedzieliśmy się kiedy są najwyższe stężenia poszczególnych szkodliwych związków występujących w powietrzu nad miastem oraz co jest ich przyczyną. Mogliśmy obejrzeć filtry, które zbierają zanieczyszczenia z powietrza w stacjach manualnych (ciemny filtr - dużo pyłów, jaśniejszy - ufff jest czyściej). W między czasie rozwiązywaliśmy Kartę pracy, która wcale nie okazała się strasznie trudna. Podobało nam się to wyjście, bo było pozbawione zagadnień teoretycznych. Teraz już wiemy czym oddychamy: CO, NOx, Ozon troposferyczny, SO2, PM10, PM2,5, benzo(a)piren to tylko część dziwnych, trudnych i szkodliwych substancji w powietrzu atmosferycznym.
Dziękujemy Panu Marcinowi Wężykowi - kierownikowi delegatury w Piotrkowie Trybunalskim WIOŚ w Łodzi, za gościnę i rewelacyjnie przeprowadzone zajęcia.

Karta_pracy_WIOS_d_PT (doc) 0.04mb, (Pobrań: 160)