Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2
w Piotrkowie Trybunalskim

Uzbrojenie żołnierzy wojska polskiego u progu niepodległości

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Warsztaty muzealne z wykorzystaniem eksponatów z działu historii Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim
 
30 i 31 października 2018 roku młodzież z klas drugich i pierwszych liceum ogólnokształcącego uczestniczyła w warsztatach muzealnych zorganizowanych w ramach projektu „Godność. Wolność. Niepodległość”.
Kustosz Jacek Ziętek, w pierwszej części spotkania, przedstawił uczniom opis wydarzeń związanych z dążeniem Polaków do odzyskania niepodłegłości, zaprezentował specyfikę umundurowania i wyposażenia wojsk państw zaborczych, wykorzystując do tego muzealia znajdujące się na wystawie „Piotrkowski szlak ku Niepodległości”.
Historyk opowiedział o Piotrkowie w czasach Wielkiej Wojny, o znaczeniu Departamentu Wojskowego NKN i roli, jaką odegrał w tworzeniu dwóch pułków piechoty Legionów Polskich sformowanych z ochotników z miasta i okolic.
W drugiej części warsztatów historyk omówił i pokazał różne typy broni palnej i białej, której używali żołnierze odrodzonego Wojska Polskiego. Uczniowie mogli przymierzyć wojskowe nakrycia głowy (czapki, hełmy), mieli możliwość „dotknięcia historii”, trzymając w rękach militaria z okresu walki i niepodłegłość kraju.
Młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach, zadając pytania i opowiadając o własnych doświadczeniach w obcowaniu z historią. 
powrót