Uczniowie naszej szkoły z wizytą na Politechnice Łódzkiej

WFOŚP
 W dniu 12 marca 2018 r. młodzież z naszej szkoły w ramach projektu „EDUKACJA EKOLOGICZNA W SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH W ROKU SZKOLNYM 2017/2018”, uczestniczyła w zajęciach na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Projekt jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Zajęcia odbywały się w laboratorium wentylacji, klimatyzacji i ciepłownictwa. Uczniowie poznali  działanie pompy cieplnej oraz jej zastosowanie. Zapoznali się z rozwiązaniami technicznymi ograniczenia emisji pyłów.
       Młodzież brała również udział w warsztatach ,,Mikrobiologiczne badanie powietrza’’ w laboratorium czystych technologii i konwersji odpadów. Uczniowie  przeprowadzili badanie zanieczyszczenia mikrobiologicznego powietrza w pomieszczeniach zamkniętych metodą Kocha. W trakcie ćwiczenia stosowali podłoże:
  • agarowe- do hodowli bakterii,
  • Sabourauda – do hodowli grzybów.
Poznali przyjęte w Polsce normy zagęszczenia komórek bakterii mezofilnych w powietrzu.

Wizytę na Politechnice Łódzkiej zakończył ciekawy wykład ,,Dlaczego oddychamy coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem?”. W obliczu rosnącego ruchu samochodowego i uprzemysłowienia wielu obszarów świata obserwuje się ciągłe pogarszanie  jakości powietrza (głównie w miastach, np. Pekin, Kraków). W ramach prezentacji omówione zostały najważniejsze przyczyny zanieczyszczenia powietrza, a następnie opisane zostały potencjalne możliwości rozwiązania problemu.