Ojcowie Niepodległej Józef Piłsudski - wódz i mąż stanu

Wykład prof. Marka Dutkiewicza, Pracownika Wydziału Filologiczno - Historycznego- Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim

16 października 2018 roku odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu związanego z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież naszej szkoły oraz zaproszeni goście - uczniowie klasy ósmej wraz z opiekunką, panią Marzeną Popielarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 12 mieli okazję uczestniczyć w wykładzie połączonym z prezentacją multimedialną, który wygłosił profesor Marek Dutkiewicz.
Bohaterami wykładu byli wybitni Polacy, którzy aktywnie przyczynili się do odzyskania po 123 latach niewoli upragnionej wolności. Profesor rozpoczął wypowiedź od krótkiego zarysu historycznego, opowiadając o zjawiskach społecznych, politycznych i ekonomicznych poprzedzających dzień 11 listopada 1918 roku.
W następnej części prezentacji omówił rolę Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego oraz Wincentego Witosa w pracach nad przyszłym kształtem nowego państwa polskiego.
Wykład został wzbogacony licznymi zdjęciami.