OBCHODY XVIII ŚWIATOWEGO DNIA POEZJI PIOTRKÓW TRYBUNALSKI 2017

Światowy Dzień Poezji, to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości odbywają się w Paryżu. Zgodnie z deklaracją UNESCO, ten dzień ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.
W Piotrkowie Tryb., organizatorem obchodów Światowego Dnia Poezji jest po raz drugi Centrum idei „Ku Demokracji”. W tym roku do obchodów włączyły się dwie piotrkowskie szkoły -  II Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2.
Główna akcja zorganizowana przez ZSP Nr 2  to „WIERSZ DLA CIEBIE” – czyli zarażanie Piotrkowian wirusem poezji. Przygotowaliśmy 800 miniksiążek na 800-lecie miasta, w których zamieściliśmy jeden wiersz znanego polskiego poety. Wyboru wierszy dokonała młodzież i nauczyciele. Rozdawaliśmy miniksiążki już od 17 marca w autobusach MZK, ośrodkach kultury,  przychodniach lekarskich, kawiarniach, pubach i innych miejscach publicznych, prosząc o rozpropagowanie akcji i włączenie się do obchodów Światowego Dnia Poezji.
Także 17 marca (piątek) przedstawiliśmy  w naszej szkole wydarzenie artystyczne pt. „Lokomotywa Tuwima wiecznie żywa”. Młodzież zainscenizowała wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Podsumowanie akcji zakończonej występem Piotra Goljata, odbyło się 21 marca o godz. 18.30 na dziedzińcu Centrum idei „Ku Demokracji”.
Obchody Święta Poezji dopełni wizyta młodzieży ze szkolnego wolontariatu, pod opieką p. Barbary Krawczyk, w Domu Opieki Społecznej w Piotrkowie Tryb., w dniu 23 marca ze spektaklem poetycko-muzycznym pt. „Ksiądz Jan Twardowski – poeta humoru i nadziei”.
Łącznie, w obchody Światowego Dnia Poezji zaangażowało się ponad 70 uczniów ze wszystkich typów szkół wchodzących w skład ZSP Nr 2.