Łazik do eksploracji planet układu słonecznego

Grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczyciela fizyki Dariusza Maliszewskiego zdobyła Grant Nowej Ery w X edycji ogólnopolskiego konkursu „Projektanci edukacji”. Z całej Polski zgłoszono prawie dziewięćset projektów a granty uzyskało siedemdziesiąt pięć.
Projekt nosi tytuł „Łazik do eksploracji planet układu słonecznego”. Jest to unikalny projekt w skali kraju ale i w skali międzynarodowej. Zespoły uczniów lub studentów budują łaziki przeznaczone do eksploracji Marsa. My chcemy  wybiec w przyszłość i skonstruować łazika, który poradzi sobie w najtrudniejszych warunkach. Mamy zamiar zbudować łazika takiego aby nadawał się do eksploracji innych planet a nie  tylko Marsa. Dlatego chcemy aby miał lepsze własności terenowe niż łaziki marsjańskie np. aby mógł pływać. Zastosujemy znaną już konstrukcję pojazdu tzw. "screw wehicle" czyli pojazdu z pędnikami śrubowymi, który zamierzamy jednak udoskonalić. Pomysł będzie realizowany w szkole na zajęciach Interdyscyplinarnego Koła Naukowego.

Uczniowie nauczą się projektować, budować i testować elementy łazika.

Poszczególne grupy zajmą się elementami mechanicznymi, napędem i zasilaniem, zdalnym sterowaniem, systemem wizyjnym i czujnikami, manipulatorem.

Jeżeli projekt się rozwinie to zajmiemy się elementami autonomicznego sterowania łazikiem.

Każda szkoła z której zgłoszono zwycięski pomysł na projekt w konkursie „Projektanci edukacji” otrzyma także półroczną prenumeratę magazynu naukowego FOCUS.