III Konkurs Mechaniczny

cog-wheels-2125169_640
Dnia 09 marca 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim odbył się III Konkurs Mechaniczny. Celem zawodów było rozbudzenie motywacji do pogłębiania wiedzy technicznej, rozwijanie zainteresowań mechaniką oraz stworzenie możliwości współzawodnictwa.

W konkursie udział wzięło czterdziestu czterech uczniów z sześciu szkół tj.: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Szarych Szeregów w Piotrkowie Trybunalskim, Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Piotrkowie Trybunalskim, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Mikołaja Reja w Piotrkowie Trybunalskim, Gimnazjum im. Obrońców Gór Borowskich 1939 roku w Woli Krzysztoporskiej, Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie oraz Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Moszczenicy. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Etap pierwszy to część teoretyczna, w której sprawdzano wiedzę z zakresu podstaw techniki oraz ogólnej wiedzy mechanicznej i odlewniczej. Nie zabrakło też pytań z przepisów ruchu drogowego. Dopełnieniem tej części było zadanie praktyczne związane z montażem szczęk w uchwycie tokarskim trójszczękowym samocentrującym na czas.

Drugi etap czyli część praktyczna z zakresu odlewnictwa, polegała na przyporządkowaniu nazw do elementów wykonanych bądź stosowanych w odlewnictwie. Sponsorami nagród były firmy: Polska Grupa Odlewnicza S.A. - Pioma Odlewnia S.A., Famur S.A., MBL Poland Sp.zo.o. z Piotrkowa Trybunalskiego, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników  Polskich - Oddział w Piotrkowie Trybunalskim. Konkurs przygotowali i przeprowadzili nauczyciele ZSP nr 2: Mariusz Sobański, Bogusław Dróżdż, Bartłomiej Puławski.
W składzie komisji zasiadał również pan Antoni Michalak ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Pomiędzy pierwszym, a drugim etapem konkursu odbył się mini – quiz pt.: „Czy znasz ten zawód?” przygotowany przez szkolnego doradcę zawodowego Joannę Adaszek oraz Adę Kacpurę nauczyciela wspomagającego. Uczniowie podczas zwiedzania szkoły odpowiadali na pytania dotyczące różnych zawodów.

Najlepsi okazali się: Dawid Wiśniewski – uczeń klasy III z Gimnazjum im. Obrońców Gór Borowskich 1939r. z Woli Krzysztoporskiej, Dominika Kulawiak – uczennica klasy III e Szkoły Podstawowej nr10 w Piotrkowie Trybunalskim, Michał Woch – uczeń klasy III b Gimnazjum w Szydłowie oraz Bartosz Grabowiecki – uczeń klasy III b Gimnazjum w Szydłowie. Pani Dominika Lasecka nauczyciel wspomagający przygotowała poczęstunek dla oczekujących na wyniki konkursu.

Zwycięzcami części teoretycznej w III Konkursie Mechanicznym zostali:
  • I miejsce Dawid Wiśniewski z Gimnazjum im. Obrońców Gór Borowskich 1939r. w Woli Krzysztoporskiej;
  • II miejsce Bartosz Grabowiecki z Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie;
  • III miejsce Kacper Filipczak z Gimnazjum im. Obrońców Gór Borowskich 1939r. w Woli Krzysztoporskiej.

Zwycięzcami części praktycznej z zakresu Odlewnictwa w III Konkursie Mechanicznym zostali:
  • I miejsce Eryk Hałubek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Piotrkowie Trybunalskim;
  • II miejsce Jakub Krystek z Gimnazjum im. Obrońców Gór Borowskich 1939r. w Woli Krzysztoporskiej;
  • III miejsce Mikołaj Filipek ze Szkoły Podstawowej nr10 im. Mikołaja Reja w Piotrkowie Trybunalskim.
Pozostali uczestnicy III-go Konkursu Mechanicznego otrzymali nagrody pocieszenia.