„Godność, wolność, niepodległość”. -wycieczka

23 listopada 2018 r. uczniowie klas IIc LO, IIa LO i Ib T  wzięli udział w wycieczce do Poznania zorganizowanej w ramach programu edukacyjnego „Godność, wolność, niepodległość”.
Był to ostatni punkt realizowanego projektu, na który nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 8 tys. zł. Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Instytucja ta mieści się na terenie  Twierdzy Poznań – kompleksu wojskowego powstałego w XIX wieku, w skład którego weszło m.in. 18 fortów. Muzeum zajmuje Fort VII.  W czasach II wojny światowej znajdowało sie tu nazistowskie więzienie oraz obóz zagłady. Młodzież zwiedziła cele, w których torturowano i mordowano polską  inteligencję, obejrzała liczne pamiątki po ofiarach – dokumenty, fotografie, przedmioty artystyczne i użytkowe wykonane przez więźniów. Uczniowie poznali wstrząsające szczegóły dotyczące okrutnego znęcania się nad więźniami i wiele innych praktyk SS-manów, wynikających np. z nazistowskiej interpretacji pojęcia eugeniki (mówiącego o selektywnym rozmnażaniu zwierząt oraz ludzi). W efekcie tej interpretacji w październiku 1939 roku zamordowano ok. 400 pacjentów i personel medyczny szpitala psychiatrycznego w Owińskach oraz oddziału psychiatrycznego szpitala przy ul. Grobla w Poznaniu.
Drugim punktem wycieczki był spacer po Starym Rynku w Poznaniu i zwiedzenie renesansowego Ratusza, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Miasta.
Wycieczka została sfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.