Ciekawe doświadczenia chemiczne

W trakcie realizacji programu chemii dla szkół średnich nie trudno zauważyć, że ogromnym zainteresowaniem cieszy się eksperyment chemiczny. W trakcie pracy na lekcji doświadczenie chemiczne realizowane jest w formie pokazu.

Doświadczenie aktywizuje uczniów doskonale wprowadza w świat chemii. Wśród maturalnych wymagań egzaminacyjnych jest stosowanie metod badawczych do rozwiązywania problemów. Młodzież na podstawie pokazu prawidłowo wykonuje zadania sprawdzające umiejętność opisywania przewidywanych spostrzeżeń w trakcie doświadczenia i wyciągania na ich podstawie wnioski. Projektowanie doświadczeń sprawia trudność. Samodzielne wykonanie prostych doświadczeń przez ucznia jest lepze niż pokaz i prezentacja, dzięki temu szybciej zapoznaje się  on ze sprzętem laboratoryjnym. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu i standardom wymagań maturalnym w ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie mogą wykonywać samodzielnie doświadczenia .