Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2
w Piotrkowie Trybunalskim

2 KWIETNIA- ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Obchodzony Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu przybliżenie tematyki autyzmu. Ten dzień ma zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem oraz ich rodziny.
Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych podkreśla:

OSOBY Z AUTYZMEM SĄ RÓWNE WOBEC PRAWA I PRZYSŁUGUJĄ IM WSZYSTKIE PRAWA CZŁOWIEKA I PODSTAWOWE WOLNOŚCI.


Pamiętajmy:

ŚWIADOMY = BEZ OBAW


Osoba dotknięta autyzmem:
- może być uczniem tak jak Ty,
- chce być Twoim kolegą/koleżanką,
- ma swoje pasje, marzenia

jedynie:

- potrzebuje Twojej akceptacji,
- pragnie zrozumienia i cierpliwości,
- oczekuje jasnych, konkretnych i precyzyjnych zwrotów/pytań,
- unika zbyt dużej ilości bodźców zewnętrznych.

Osoby sławne, u których stwierdzono autyzm: Lionel Messi (piłkarz), Albert Einstein (fizyk), Michael Jackson (piosenkarz), Justin Bieber (piosenkarz), Thomas Edison (wynalazca), Vincent van Gogh (malarz), Leonardo da Vinci (malarz), Hans Christian Andersen (pisarz), Anthony Hopkins (aktor), Cortney Love (wokalistka), Bill Gates (przedsiębiorca), Wolfgang Amadeus Mozart (muzyk) i wielu innych...

powrót